7.965 kez okundu

Bu güzel kadehler de ve da mevcut fakat Türkiye’de de  dan satın alabilirsiniz.

İNSANLAR NEDEN KADEH TOKUŞTURURLAR?

Düğünlerde pasta kesiminden sonra gelin ve damat kadehlerini tokuştururlar. Hatta kollarını birbirinden geçirerek de içerler. Aslında kadeh tokuşturma eski uygarlıklardan beri süre gelen bir gelenektir. Neden insanlar kadeh tokuştururlar düşündünüz mü?

Eskiden beri yaygın olan içki, elbette ki krallıklarda birbirlerine olan ziyaretlerinde de ikram edilirdi. Aslında birbirlerine düşman olan krallar kendilerine konuk olarak gelen kralların kadehlerine zehir karıştırırlardı. Bu da tabii ki güvensizlik oluştururdu. O yüzden konuklar kadehlerinde içki olmadığını kesinleştirmek ve güven duymak adına diğer kralla kadehindeki içkiyi karıştırırdı. Böylece kadehinde zehir olmadığını kanıtlamış olurdu. Bazı uygarlıklarda ikram edilecek kadehten önce kral içerdi ama bu bazılarında da bu şekilde süregelmiştir. İşte bu kadeh arasında içkiyi karıştırma esnasında kadehler birbirine tokuşur ve ses çıkardı. Buna istinaden “kadehime zehir koymadığından eminim, buna gerek duymuyorum sana hayatım pahasına güveniyorum” ifadesine istifaden yaklaştırılan kadeh tokuşturularak geri çevirilirdi. İşte o zamanlardan günümüze kadar gelen adetin sebebi bu. :)

Düğünde gelin ve damadın eline kadeh tokuştururlar. Tabii onlara özel tasarımlarla olan kadehler onlara daha çok yakışacaktır. Size fikir verecek, hem satın alabileceğiniz gelin damat kadehleri burada mevcut. Biraz inceleyin bakalım hangisini daha çok beğeneceksiniz :)

gelin damat kadehleri

metal saplı gelin damat kadehleri

özel kesme gelin damat kadehleri

 

sahil düğünü gelin damat kadehleri

iskelet gelin damat giydirmeli kadehleri

ejderha belli gelin damat giydirmeli kadehleri

gelin damat kadehleri

gelin damat giydirmeli kadehleri

tabansız gelin damat kadehleri

gelin damat giydirmeli kadehleri

 

buzlu cam gelin damat kadehleri

Bir yant bırakın